Safari nurkowe w Egipcie. Rocky Zabargad - Dolphin House (20-27 maja 2023)

20.05.2023 

NAJRZADZIEJ ODWIEDZANY PARK MORSKI EGIPTU

Trasa safari jest unikatowa, ponieważ do Parku Morskiego Rocky Zabargad pływa się najrzadziej. Płyniemy na bardzo dalekie południe, do granic morskich z Sudanem, w miejsca niedostępne dla łodzi z baz nurkowych. Potężne ściany Elphinstone i Rocky połączymy z tunelami i podwodnymi labiryntami Zabargadu, Claudii i Malahi w regionie Sataya. Na trasie zobaczymy ściany z miękkimi i twardymi koralami, gorgonie, największe skupiska korala mózgowego, rekiny, tunel, kawerny i dwa Parki Narodowe. Południe w pigułce. 

Trasę przygotowaliśmy tak, aby każde nurkowanie było inne, niezapomniane, ale przede wszystkim bezpieczne. Część miejsc nurkowych charakteryzuje się słabymi prądami lub ich brakiem, płytkim, piaszczystym dnem, z którego wyrastają pojedyncze skały bogato pokryte rafą koralową. W tych miejscach łódź zacumowana jest blisko rafy, dodatkowo asekurowani jesteśmy przez pontony. W niektórych miejscach będziemy nurkować w dryfcie, czyli - pchani prądem morskim - popłyniemy wzdłuż rozległej, podwodnej ściany. Grupy nurkowe podzielone są w taki sposób, aby każdy mógł realizować profil odpowiedni do jego uprawnień i preferencji.

foto safari Egipt Zyber 47 safari egipt 2023 18

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

Trasę naszego safari rozpoczniemy od regionu Sataya, nazywanego również "Fury Shoal". Sataya South jest naszą ukochaną rafą ze względu na wyjątkową - nawet jak na Egipt - bioróżnorodność ryb i korali na niewielkiej głębokości i niewielkim obszarze. Zanurkujemy tam na Dolphin House. Rafa w kształcie podkowy, poprzecinana podwodnymi jaskiniami i tunelami, jest miejscem odpoczynku kilku rodzin delfinów długoszczękich. Ściany z miękkimi koralami, oświetlone przez promienie słoneczne, które przenikają płytką wodę, zachwycają efektami kolorystycznymi. Spektakularna gra świateł wpadających przez sufit kawern czeka nas również podczas nurkowania w kawernach Claudii. Zaś Malahi czy Heaven to najpiękniejsze labirynty korala mózgowego, przypominającego kształtem hełm Lorda Vadera. Tutejsze ogrody koralowe - złote płaty korala millepora, kolorowe drobniejsze akropory - są wyjątkowe, ponieważ występują jedynie w południowej części Morza Czerwonego.

safari egipt 2023 20 safari egipt 2023 9

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

Główny cel naszego safari to dwie, tajemnicze wyspy: Rocky i Zabargad. Rocky jest mniejsza, mierzy około 500m długości i wyrasta z sześciusetmetrowej głębi. Mamy nadzieję zanurkować w prądzie, by spotkać ryby pelagiczne żerujące tam, gdzie prąd uderza w rafę: żarłacze białopłetwe i pływające z nimi karanksy trevallersy. Te miejsca to tzw. "cleaning station" dla rekinów rafowych Black Tip lub Grey Reef Shark. Tam gdzie nie ma tych największych drapieżników swoje miejsce znajdują ławice cesji i lucjanów. Wyspa Zabargad jest większa, dlatego można tu wybrać kilka różnych opcji nurkowych: nurkowania wzdłuż ścian lub wewnątrz niewielkich podwodnych kanionów i lagun, obserwując kolorowe antiasy, ustniki (butterflyfishes) czy pokolcowate (surgeonfish).

IMGL1012  MG 3625

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

PROGRAM SAFARI nurkowego W EGIPCIE

20.05.2023 - SOBOTA / PRZYLOT, TRANSFER, ZAKWATEROWANIE NA ŁODZI
Lot z Polski (WARSZAWA, POZNAŃ lub KATOWICE). Przylot do Marsa Alam i transfer na statek, stacjonujący w porcie Marsa Alam. Czas przejazdu około 1 godzina. W zależności od godzin przelotu pierwszym posiłkiem jest lunch na łodzi, następnie kolacja.
21.05.2023 - NIEDZIELA / CHECK-DIVE/ 2 NURKOWANIA W REJONIE MARSA ALAM
Wyjście z portu (czas zależy od odprawy prowadzonej przez straż przybrzeża). Odprawa, pierwsze nurkowanie sprawdzające z łodzi: check dive w rejonie Marsa Alam - Sha`ab Marsa Alam. Nurkowanie rozgrzewkowe z pontonu - popraktykujemy techniki wyjścia i wejścia na zodiak, która będzie przydatna podczas kolejnych dni nurkowych.
22-23.05.2023 - PONIEDZIAŁEK-WTOREK / 2 DNI NURKOWE W REJONIE SATAYA
Region Sataya, czyli Fury Shoal to jedno z najpiękniejszych miejsc nurkowych Sataya South. Płytko nurkując, znajdziemy się w rybim raju: niesamowita bioróżnorodność w jednym miejscu. Nurkowanie kończymy pomiędzy skalnymi pinaklami, pomiędzy którymi znajdziemy bardzo liczne, nakrapiane ogończe. Kolejne nurkowania tego dnia odbędą się na Claudii i Malahi. Będą to niespieszne, płytkie spacery w mieniących się światłem i pogrążonych w mroku podwodnych labiryntach, utworzonych z olbrzymich korali mózgowych w kształcie hełmu Lorda Vadera. Gwarantujemy, że zachwycą one nawet największego sceptyka. Dzień nurkowy zakończymy nurkowaniem nocnym.          
 
Claudiasafari egipt 2023 5  IMGL0125
Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt
 
24-25.05.2023 - ŚRODA-CZWARTEK / 2 DNI NURKOWE - ROCKY I ZABARGAD

Rocky i Zabargad to przepiękne, najdalej wysunięte w morze dziewicze tereny. Dzięki temu, że są bardzo rzadko odwiedzane, rafy zachowały się w świetnej kondycji. Na wyspach realizować będziemy po 4 nurkowania dziennie, w tym nurkowania nocne. Najpierw zanurkujemy na Rocky Island. Tutejsze nurkowania uchodzą za trudniejsze, ponieważ nurkować będziemy w prądzie, wypatrując pelagicznych drapieżników żerujących najczęściej w miejscach, gdzie prąd - uderzając w rafę - rozdziela się. Te miejsca to tzw. "cleaning station" dla rekinów rafowych Black Tip lub Grey Reef Shark. Wyspa Zabargad jest większa, dlatego można tu wybrać kilka różnych opcji nurkowych: nurkowania wzdłuż ścian lub wewnątrz niewielkich podwodnych kanionów i lagun, obserwując kolorowe antiasy, ustniki (butterflyfishes) czy pokolcowate (surgeonfish).

26.05.2023 - PIĄTEK / 2 NURKOWANIA - POWRÓT W KIERUNKU MARSA ALAM

Ostatni dzień to 2 nurkowania w regionie Marsa Alam. W zależności od warunków pogodowych będą to ściany Elphistone lub łatwiejsze nurkowania na Abu Dabbab. 

27.05.2023 - SOBOTA / POWRÓT DO POLSKI
Tego dnia wylatujemy do Polski. Ostatnim posiłkiem na łodzi jest śniadanie. Jeśli będziemy mieć późne godziny powrotne możliwa jest do zorganizowania dodatkowa wycieczka fakultatywna. Transfer z Marsa Alam na lotnisko - około 1h jazdy. 
SAFARI ramadan

Nasza Łódź safari: Ramadan

STALOWA KONSTRUKCJA - BARDZO DOŚWIADCZONA ZAŁOGA - KLASA GOLD -2-OSOBOWE KABINY KLIMATYZACJĄ I ŁAZIENKĄ - DUŻY SALON 

 

GWARANCJA ORGANIZATOR TURYSTYKI

Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową, zabezpieczającą Twoje interesy jako turysty.
Zadbaj o to, by Twój wyjazd był bezpieczny! 
SeaTreasure Egipt Safari Zyber 15 SeaTreasure Egipt Safari Zyber 41
Zdjęcia: Przemysława Zyber, DeepArt 
 
Cena: 1090€ safari nurkowe + 2240 zł (przelot)

CENA ZAWIERA:
• TRANSFERY NA TRASIE: LOTNISKO – ŁÓDŹ – LOTNISKO
• 7 NOCLEGÓW W 2-OSOBOWYCH KAJUTACH
• 4 POSIŁKI DZIENNIE, OWOCE I PRZEKĄSKI NA ŁODZI
• POŚCIEL, RĘCZNIKI
• AC W KABINACH
• OPIEKĘ POLSKIEGO INSTRUKTORA NURKOWANIA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM W PROWADZENIU TEGO TYPU IMPREZ
• BUTLE NURKOWE 12-LITROWE DIN + BALAST NA ŁODZI
• NIELIMITOWANE NAPOJE NA ŁODZI: WODĘ, KAWĘ, HERBATĘ, NAPOJE GAZOWANE
• 2-4 NURKOWANIA DZIENNIE (ŁĄCZNIE NA TEJ TRASIE: 19 NURKOWAŃ)
• UBEZPIECZENIE PODRÓŻNO-NURKOWE WIENER
• WPIS DO TFG I TFP (TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO I TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU POMOCOWEGO)
• PRZELOT Z POLSKI

nurkowanie nocne w Egipcie - trzy skrzydlice gorgonie - nurkowanie w Egipcie

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

CENA NIE ZAWIERA:
• WIZY EGIPSKIEJ: 25 $/€
• NAPIWKU DLA ZAŁOGI: 60 € / OS
• NAPIWKU DLA PRZEWODNIKA: 30 € / OS
• OPŁATY PARKOWEJ, ADMINISTRACYJNEJ I REEF PROTECTION: 80€/os
 
PONADTO ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ:
• WYPOŻYCZENIA BUTLI 15L: 40€/tydzień
• NAPEŁNIANIA BUTLI NITROXEM 30-32%:
- BUTLA 12L - 7€/NURKOWANIE lub 70€/PAKIET SAFARI
- BUTLA 15L - 9€/NURKOWANIE lub 90€/PAKIET SAFARI                                                                   
• DODATKOWEGO UBEZPIECZENIA OD KOSZTÓW REZYGNACJI Z PODRÓŻY UNIQUA: 260 zł
• WYPOŻYCZENIA SPRZĘTU NURKOWEGO, INNEGO NIŻ BUTLE I BALAST (SPRZĘT WYPOŻYCZANY W POLSCE)
• KONTYNUOWANIA EDUKACJI NURKOWEJ NA KURSACH ZAAWANSOWANYCH I SPECJALIZACYJNYCH

ZAPISZ SIE

Wyjazd organizowany jest zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową, zabezpieczającą Twoje interesy. Zadbaj o to, by Twój wyjazd był bezpieczny i legalny!