Safari wrakowe w Egipcie - Wraki Północy (11-18.03.2023)

11.03.2023

safari nurkowe - wraki północy Egiptu

SS THISTLEGORM

safari nurkowe 2024 Egipt

Klasyczne północne safari wrakowe to trasa łatwa i bardzo urozmaicona. Jest to świetny wybór na pierwsze safari nurkowe w Egipcie z cudownymi miejscami nurkowymi zarówno dla miłośników wraków, jak i nurkowań przyrodniczych. Nurkowania wrakowe w Egipcie to niezwykły świat artefaktów bogaty w podwodne życie. To nie tylko historia, to również nowe rafy koralowe. Wraki spoczywające na dnie Morza Czerwonego  przez ponad 100 lat obrastały koralami i stały się siedliskiem niezliczonych gatunków zwierząt. Najbardziej charakterystyczne gatunki ryb, które spotkamy tylko na wrakach to urocze pipe fishe i glass fishe pływające w przeźroczystych ławicach, jak również ryby krokodyle, szkaradnice i mureny. To na północnej trasie najczęściej nurkujemy z delfinami, a w Parku Ras Muhammed, który jest najstarszym parkiem morskim w Egipcie, widywany jest rekin wielorybi. 

Wraki na tej trasie są dostępne dla nurków ze stopniami rekreacyjnymi. Położone są one na głębokości 20-30 metrów. Większość z nich bez problemu mogą zwiedzać nawet nurkowie ze stopniem OWD (podstawowym). Na safari można wykonać następujące nurkowania szkoleniowe: wrakowe, nocne, głębokie oraz nitrox. Safari nurkowe w Egipcie to najlepszy wybór dla osób, które ukończyły szkolenia nurkowe. Na tę trasę można jechać w celu zdobycia dodatkowego doświadczenia nurkowego oraz opływania się w morzu.

W ciągu 6 dni nurkowych wykonamy ponad 20 nurkowań w różnych warunkach, zawsze pod okiem doświadczonego instruktora. W planie mamy również 3 nurkowania nocne, w tym niesamowite nurkowanie nocne na wraku z II wojny światowej SS Thistlegorm! 

nurkowanie na safari nurkowym w Egipcie - nurkowanie na wraku Giannis D. Stalowa Rafa. Nurkowania wrakowe w Egipcie - Stalowa Rafa - Giannis D.
nurkowanie w Egipcie - skrzydlica na rafie koralowej Nurkowania wrakowe w Egipcie - nurkowanie na wraku Rosalie Moller

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt  

PROGRAM SAFARI WRAKOWEGO W EGIPCIE:
SOBOTA / PRZYLOT, TRANSFER, ZAKWATEROWANIE NA ŁODZI

Lot z Polski (WARSZAWA, POZNAŃ lub KATOWICE). Przylot do Marsa Alam i transfer na statek Star Jet, stacjonujący w porcie w Hurghadzie (transfer około 3,5h odbywa się klimatyzowanym autobusem lub busem). Tego dnia nie nurkujemy. Relaksujemy się, odpoczywamy, aklimatyzujemy. W zależności od godzin przelotu pierwszym posiłkiem na łodzi jest kolacja.

NIEDZIELA / 2 NURKOWANIA / HURGHADA
Wyjście z portu (czas zależy od odprawy prowadzonej przez straż przybrzeża). Briefing, podczas którego poznajemy podstawowe zasady bezpieczeństwa na łodzi i podczas nurkowań. Poznamy również zasady nurkowania w tym regionie oraz dowiemy się, jak nurkować z pontonu. Pierwsze nurkowanie to nurkowanie zapoznawcze, tzw. "check dive". Kolejne jest pierwszym nurkowaniem z pontonu, w celu przećwiczenia techniki wyjścia i wejścia na zodiak, która będzie przydatna podczas kolejnych nurkowań. Taki sposób organizacji nurkowań jest tutaj najwygodniejszy - pontony z łatwością przetransportują nas w najlepszy punkt nurkowy. Będą nas asekurowały, a także odbiorą z wody, jeśli nasze nurkowanie nie zakończy się bezpośrednio pod łodzią. Dzięki temu nurkowania są wygodne i bezpieczne, oraz możemy zrealizować do 4 nurkowań dziennie podczas kolejnych dni. 
 
PONIEDZIAŁEK / 4 NURKOWANIA / STALOWA RAFA

2 nurkowania na Abu Nuhas (Stalowa Rafa): Carnatic (90-metrowy wrak z 1869 r.), Giannis D. z 1983 r. oraz Cariosoula to 3 wraki leżące w rzędzie przy jednej skale. Wraki statków Carsoula i Giannis D., niegdyś przewożących armaturę łazienkową i drewno, zalegają na głębokości do 25m. Trzeci wrak na rafie - Carnatic, to stary parowo - żaglowy statek. Następnie przemieszczamy się w kierunku północnym do Ras Muhammad Park (park morski).

PSX 20211205 215713
PSX 20211209 194004
Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt
WTOREK / 4 NURKOWANIA / RAS  MUHAMMAD PARK
Shark & Yolanda Reef to dwie rafy, które wynurzają się z głębin, tworząc jedno z najbardziej kultowych  nurkowych miejsc świata - każda z nich ma swoje prądy i swoje gatunki endemiczne. Wokół raf kręcą się tuńczyki, mureny, żółwie, napoleony, orlenie, ławice barakud, ryb z rodziny lucjanowatych i pokolcowatych. Warto wpatrywać się w toń, czasami wyłonić się z niej może - przyczajony w ławicy - żarłacz czarnopłetwy (Blacktip). 
Wrak Yolandy spoczywa na głębokości 10 - 200 m . Pozostałości po jego ładunku, czyli armatura łazienkowa i rury, którym Yolanda zawdzięcza swoje wdzięczne pseudo - kible, są dostępne dla nurków rekreacyjnych. To tutaj można również zanurkować we wspaniałym Anemon City czyli mieście błazenków. 
Trzecie nurkowanie tego dnia to Shark Observetory. Planujemy tego dnia również nurkowanie nocne. 
 
ŚRODA / 4 NURKOWANIA / SS THISTLEGORM

Rano nurkujemy na wraku Dunreven. Na popołudniowe nurkowanie przemieszczamy się by zacumować dokładnie nad wrakiem SS Thistlegorm. Ten najsłynniejszy kolos na Morzu Czerwonym (ponad 100 metrów długości) został przypadkowo zauważony i zatopiony przez bombowce III Rzeszy. Przez wielu nurków uważany jest za najlepszą miejscówkę na świecie (w kategorii - nurkowanie wrakowe). Największą atrakcją wraku jest świetnie zachowany ładunek, w tym: motocykle, ciężarówki, karabiny, pojazdy opancerzone. Po obu stronach wraku, na głębokości około 30m, leżą lokomotywy, które zsunęły się z pokładu statku, gdy szedł on na dno. Na dokładne zwiedzenie pokładu i ładowni majestatycznego wraku Thistlegorma potrzeba co najmniej dwóch nurkowań.

Safari Nurkowe Egipt thistlegorm

CZWARTEK / 4 NURKOWANIA / SMALL GIFTUN
Zaczynamy dzień porannym nurkowaniem na wraku SS Thistlegorm, w jego rufowej - głębszej części. Gdzie będziemy podziwiać śrubę okrętu oraz miejsce po wybuchu, przyczynie zatonięcia. Drugie nurkowanie, jeśli prądy pozwolą zrealizujemy na przepięknej rafie i wraku King Stone. Następnie przepływamy na trzecie , nocne nurkowanie na rafę Small Giftun lub Gubal Island. 
 
PIĄTEK / 2 NURKOWANIA / HURGHADA

2 nurkowania w okolicach Hurghady na wrakach El Mina i MS Balena.
El Mina - czyli "Stawiacz min" wybudowany w ZSRR za czasów słusznie minionych (1940-1950), a zestrzelony przez izraelskie bombowce w czasie wojny 6-dniowej (1967 r.), spoczął na rafowym dnie w pobliżu portu w Hurghadzie i jest jedną z głównych atrakcji nurkowych. Niewielkie rozmiary wraku (70m długości i 10m szerokości) pozwalają obejrzeć go w ciągu jednego nurkowania. Jak na wrak, El Mina posiada zaskakująco mało lokatorów - wyjątkiem są porastające go wspaniałych rozmiarów ukwiały, w których pomieszkują ampfipriony. Dziób statku upodobały sobie duże ławice glass fishy, skrzydlic oraz samotny anemon. Zostawmy go w spokoju - jest wyczerpany obroną swojego terytorium przed dziesiątkami nurków dziennie. Wypatrujmy za to krewetek - co bystrzejsze oko wypatrzy je ukryte w zakamarkach wraku.
Wrak MS Balena leży tuż pod powierzchnią, średnia głębokość wynosi 8m. Jest to wrak norweskiego statku, który zatonął w 2001. Wrak stoi pionowo na stępce i jest atrakcją dla nurków oraz snorkeli. Jego eksploracja od środka jest prosta i przyjemna. Dodatkową atrakcją tego miejsca jest bogata fauna i flora morska. Obok wraku pływają ogromne ławice gar fishy, często z mniejszymi barakudami. W zakamarkach wraku skrywają się szare mureny i piękne ślimaki nagoskrzelne. Miękke i twarde koralowce zasiedliły ściany i poręcze wraków, stając się domem dla nadymek i box-fishy.

PSX 20211208 055744 PSX 20211209 200425

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt 

SOBOTA / POWRÓT
Wyokrętowanie, transfer na lotnisko w Marsa Alam (ok. 3,5h) i powrót do Polski

Nasza Łódź safari: STAR JET- sprawdzona - Świetny kucharz - DOŚWIADCZONA ZAŁOGA - DWUosobowe kabiny z indywidualnie sterowaną klimatyzacją - duży salon 

SAFARI Star Jet

GWARANCJA ORGANIZATOR TURYSTYKI

Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową zabezpieczającą Twoje interesy jako turysty.
Zadbaj o to, aby Twój wyjazd był bezpieczny! 
 
Każda osoba wyjeżdżająca z nami jest zabezpieczona w Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym!
nurkowanie w Egicpie - nurkowanie na wraku SS Thistlegorm - w łądowni motocykl i nurek nurkowanie na wraku SS Thistlegorm w Egipcie

 Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

CENA SAFARI 950€ 890€ + 2240zł przelot z Warszawy, katowic lub poznania

CENA ZAWIERA:

• TRANSFERY NA TRASIE: LOTNISKO – ŁÓDŹ – LOTNISKO
• 7 NOCLEGÓW W 2-OSOBOWYCH KAJUTACH
• 4 POSIŁKI DZIENNIE, OWOCE I PRZEKĄSKI NA ŁODZI
• POŚCIEL, RĘCZNIKI
• AC W KABINACH
• OPIEKĘ POLSKIEGO INSTRUKTORA NURKOWANIA Z WIELOLETNIM DOŚWIADCZENIEM W PROWADZENIU TEGO TYPU IMPREZ
• BUTLE NURKOWE 12-LITROWE DIN + BALAST NA ŁODZI
• NIELIMITOWANE NAPOJE NA ŁODZI: WODĘ, KAWĘ, HERBATĘ, NAPOJE GAZOWANE
• 2-4 NURKOWANIA DZIENNIE (ŁĄCZNIE NA TEJ TRASIE: 21 NURKOWAŃ)
• UBEZPIECZENIE PODRÓŻNO-NURKOWE WIENER,
• WPIS DO TFG I TFP (TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU GWARANCYJNEGO I TURYSTYCZNEGO FUNDUSZU POMOCOWEGO)
• PRZELOT Z POLSKI

PSX 20211206 170238 PSX 20211209 194004

Zdjęcia: Przemysław Zyber, DeepArt

CENA NIE ZAWIERA:
• WIZY EGIPSKIEJ: 25 $ / OS
• NAPIWKU DLA ZAŁOGI: 60 € / OS
• NAPIWKU DLA EGIPSKICH PRZEWODNIKÓW: 30 € / OS
• OPŁATY PARKOWEJ, ADMINISTRACYJNEJ I REEF PROTECTION: 80 € / os

PONADTO ISTNIEJE MOŻLIWOŚĆ:

• WYPOŻYCZENIA BUTLI 15L: 40€/tydzień
• NAPEŁNIANIA BUTLI NITROXEM 30-32%
- BUTLA 12L - 7€/NURKOWANIE lub 70€/PAKIET SAFARI
- BUTLA 15L - 9€/NURKOWANIE lub 90€/PAKIET SAFARI                                                                   
• DODATKOWEGO UBEZPIECZENIA OD KOSZTÓW REZYGNACJI Z PODRÓŻY UNIQUA: 260 zł
• WYPOŻYCZENIA SPRZĘTU NURKOWEGO, INNEGO NIŻ BUTLE I BALAST (SPRZĘT WYPOŻYCZANY W POLSCE)
• KONTYNUOWANIA EDUKACJI NURKOWEJ NA KURSACH ZAAWANSOWANYCH I SPECJALIZACJACH

REZERWACJA:

ZAPISZ SIE

Wyjazd organizowany jest zgodnie z Ustawą o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych. Posiadamy Gwarancję Ubezpieczeniową zabezpieczającą Twoje interesy. Zadbaj o to, aby Twój wyjazd był bezpieczny a wpłacone środki zabezpieczone finansowo!